Plastové dveře a okna

Měsíční archív: Srpen 2013

Zelená úsporám plastová okna

Zelená úsporám byl dotační program a v současné době je spuštěn jeho nástupce – Nová Zelená úsporám. V rámci tohoto programu je rovněž možné žádat o dotaci na nová okna, ale ani zdaleka to není tak jednoduché. V první řadě nutno zmínit, že současně s výměnou oken je potřeba udělat komplexní zateplení rodinného domu nebo v domácnosti vyměnit staré zdroje tepla za nové. Především záleží na energetické úspoře, kterou snížíte jen minimálně, pokud vyměníte jen okna. Čím vyšší energetická úspora bude v souvislosti s plánovanými pracemi provedena, tím vyšší může být výše vaší dotace.

Prakticky se vše odráží od odborných posudků, které budete muset přiložit k žádosti. Jednotlivě se jedná o projektovou dokumentaci a energetický posudek. Obojí je nutné nechat vypracovat odborníkem – jejich seznam lze najít na stránkách dotační programu, navíc zde najdete i informace o dodavatelích. Úhrada posudků půjde z vaší vlastní kapsy, a pokud by dotace nebyla schválena, můžete na tom i prodělat. I z tohoto důvodu je vhodné si dostatečně promyslet, zda dosahujete nároků na dotaci. Mimo jiné vám s tím mohou poradit i již zmínění odborníci.

Celý proces od zajištění odborné dokumentace až po podání žádosti nebo vyřízení jiných nezbytných úkonů je poměrně složitý a hlavně časově náročný proces. Na trhu se pohybuje hned několik specializovaných společností, které za vás veškeré náležitosti v rámci dotace vyřídí. Pokud se rozhodnete, že vše svěříte do rukou některé z firem, vybírejte i s velkou pozorností a dbejte na uzavřené smlouvy a jejich přesný obsah. Snadno by se vám mohlo stát, že za vás firma vyřídí pouze žádost a na zbytek už nemáte nárok. Jsou to zcela pochopitelně výdaje navíc a nelze je zařadit do žádosti o dotaci – veškeré poplatky takovým společnostem tedy budete platit ze své vlastní kapsy. Pozornost byste měli věnovat i důležitým datům – dokdy podat žádost, kdy bude dotace schválena nebo kdy vám budou peníze přiznány.

Vložil Dotace na výměnu oken | Štítek , , | Zanechat komentář

Dotace na nová okna

Dotační program Nová Zelená úsporám byl spuštěn už 12. srpna a v zásadě se jedná o nástupce programu Zelená úsporám, který dobře známe z minulých let. Pro české domácnosti jsou v rámci tohoto programu připraveny téměř dvě miliardy korun a už v současné době byla podána stovka žádostí. Pokud i vy máte zájem o dotaci na výměnu oken, pak byste rozhodně neměli váhat. Pojďme se podívat na podmínky.

Nová Zelená úsporám je program platný jen pro rodinné domy. Nemohou tedy žádat domy bytové, firmy, ani rekreační objekty. Máte-li zájem o výměnu oken, pak máme pro vás na jednu stranu zprávu potěšující, na druhou práce naopak.

O dotaci na nová okna i vstupní dveře je sice možné žádat, ale jen v případě, že současně bude provedeno i zateplení rodinného domu. Účelem je snižování energií a zkvalitnění domácností a bydlení – a to jak ve městech, tak i na vesnicích. Podpora přitom může činit až 60% způsobilých výdajů – vždy záleží na snížení energetické náročnosti domu, typu plánovaných realizačních prací.

Co se týče výměny oken, i ty mohou značně ovlivnit výši dotace. Pokud se rozhodnete pro okna skutečně kvalitní, okna s trojskly, která rozhodně nepatří mezi jedny z nejlevnějších, můžete si značně polepšit v rámci výše dotace. Pochopitelně se v potaz berou i další plánované práce na rodinném domě, ke kterým patří právě zateplení, výměna vstupních dveří nebo výměna starých kotlů, jež zajišťují teplo.

O dotaci mohou žádat pouze majitelé rodinných domů, které jsou určeny k trvalému bydlení a podléhají daňové povinnosti – řádně je hrazena daň z nemovitosti. Přičemž je nutné, aby se jednalo o rodinný dům, který byl schválen k bydlení před datem 1. 7. 2007. Na dotaci mají dokonce nárok i rodinné domy, u nichž byla práce dokončena po datu 1. 1. 2013 – dům ještě před tímto datem musel projít kolaudačním řízením.

Při podávání žádosti o dotaci v rámci Nová Zelená úsporám je potřeba zajistit spolupráci s odborníky. K žádosti je totiž nutné doložit odborné posudky.

Vložil Dotace na výměnu oken | Štítek , , , , | Zanechat komentář